Heureka
+420 773 002 808 (pracovní dny, 9-17)

Módní Poradna

Jak roztáhnout kožené boty?

  19. 08. 2019      Jak se obléknout

Zdravím do Differentu!

Mám od vás krásné kožené boty Desigual, ale potřebuji je vytáhnout, protože mi dřou. Jak na to abych je příliš neponičila? Poradíte mi prosím?


Ladislava V.

Odpověď

Milá Ladislavo,

žádný stach, existuje mnoho způsobů, jak nové botky rozchodit. Ovšem některé babské rady, o kterých se dočtete na internetu, Vaše boty spíše zničí, než roztáhnou. Tak pozor na ně!

Pojďme se podívat, jak bezpečně roztáhnout kožené boty.

 • Jak vytáhnout boty do šířky?

 1. Můžete si zakoupit sprej na roztažení obuvi, který dle návodu nastříkáte dovnitř boty, necháte působit a současně boty doma pozvolna rozšlapujete.
 2. Generace našich babiček a maminek navlhčila silnější ponožky, které si vzala na sebe, a na ně si obula boty. V takovéto výstroji je nutné chodit v obuvi doma.  Prastarý způsob zaručuje pohodlné a bezpečné roztažení jakékoli kožené obuvi, a to i v případě, že má podpatky.
 3. V obchodech je k dostání speciální roztahovací pěna, díky které se dají boty za pomocí napínáků vytáhnout do šířky i do délky. Nejbezpečnější způsob, jak vytáhnout malé boty, je pomocí napínáků. Boty rozšlapujte několik hodin doma a po obchůzce po obývacím pokoji je zase vraťte na napínák. V případě aplikace spreje na roztažení obuvi je nutné nastříkat na boty a několikrát po sobě proceduru opakovat.
 4. Pokud boty potřete lihem, zajisté povolí. Potírejte je velice opatrně a raději z vnitřní strany obuvi.
 • Jak roztáhnout špičku bot?

 1. Úzkou špičku zkuste vytáhnout utěrkou, kterou jste předtím pokapali octem a vložili ji dovnitř boty na problematické místo.
 2. Na roztažení či povolení špiček bot se používá napínák s rozevírací špičkou. Tento napínák (kopyto) by měl být ve skutečnosti větší, než je špička samotná. Napínák do obuvi vložíte a pozvolna ji s ním roztáhněte. Kopyta mají nastavitelnou šířku špičky, a takto se Vám podaří pozvolna roztáhnout úzkou špičku boty, ze které Vás bolí palce. K dostání jsou v obchodech s obuví nebo ve speciálních e-shopech, které nabízí jako výrobní materiál plast, můžete zakoupit napínák potažený látkou s ocelovou pružinou nebo dřevěné napínáky, které jsou cenově dražší, ovšem vytáhnou obuv bezpečně a precizně. Napínáků můžete zakoupit vícero druhů – na dámskou nebo pánskou obuv, na vysokou obuv a letní obuv.
 • Jak roztáhnout boty pro velký nárt?

V případě, že máte velký nárt a nepomáhají klasické mokré ponožky, zkuste navlhčit ponožky lihem a prošlapovat v nich obuv. Pokud ani tento způsob nezabírá, nabízí se potřít lihem samotnou kůži zevnitř a opatrně roztahovat kopytem.

 • Potřebujete roztáhnout pouze část boty?

Pokud potřebujete změkčit nebo roztáhnout jen část boty, potřete příslušné místo, které Vás tlačí, alkoholem nebo lihem. Můžete využít též sprej na roztažení obuvi, který nastříkáte na požadované místo.

 • Jak změkčit paty u obuvi?

Paty změkčíte tak, že navlhčíte hadr, a kladivem do nich přes hadr budete lehce klepat. Můžete stěny pat mnout mezi prsty či použít krém na zjemnění materiálu. Záleží na tom, z čeho je obuv vyrobena.

 • Řežou Vás pásky u letních bot? 

Nastříkejte na pásky sprej na zjemnění materiálu nebo si kupte parafínovou svíčku, kterou na pásky několikrát z vnitřní strany natřete, jemně protřete materiál mezi prsty a kůže změkne.

 • Pozor na mráz!

Babské rady na různých serverech doporučují naplnit pytlíky s vodou, vložit je do bot a vystavit mrazu. Při rozpínání vody v botách se tímto tlakem začne obuv sama od sebe roztahovat. Tento způsob v dnešní době není příliš vhodným. Existuje řada lepších, a přitom cenově dostupných možností, jak kvalitně a dobře vytáhnout kožené boty, a přitom mít jistotu, že je při roztahování nezničíte.

 • Nepomohla vám některá z výše zmíněných rad?

Jak roztáhnout malé boty v případě, že veškerá technika selže? Navštivte opravnu obuvi, kde mají speciální zařízení na roztažení obuvi. Cena se pohybuje různě. Počítejte s výdajem kolem 100-200 Kč v závislosti na tom, jakou obuv se rozhodnete navštívit.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Další informace