Heureka
+420 773 002 808 (pracovní dny, 9-17)

12 pravidel gentlemanů, kterými by se měli řídit!

  15. 06. 2018      Ze světa módy

Pánové, přiznejme si jednu věc. Gentlemany budou ženy vždy milovat. Zdá se ale, že jich po světě běhá čím dál tím méně. Oblečení pro pravé stylové gentlemany sežene u nás a jak ho doplnit vhodným chováním si povíme dnes. Dalo by se říci, že gentlemani jsou v posledních letech prostě výjimeční jedinci a jsou DIFFERENT. Gentlemani měli dříve svá pravidla, svůj řád, které by i dnešní svět udělaly o dost hezčí. A přitom nejde o žádné bůhvíjaké zázraky. Pojďme si je připomenou a zamyslet se...

pravidla gentlemanů

1) Stoupněte si, když žena vejde do místnosti

Dříve si muž vždy, když do místnosti vstoupila žena, významný nebo starší člověk stoupl, aby dokázal, že je maximálně respektuje. Aby prokázal jistou úctu a pokoru. V dnešním přetechnizovaném světě, si ničeho takového nikdo nevšímá a maximálně tak hledí do svého chytrého telefonu, ale i dnes je takový skutek na místě. Minimálně tak prokážete službu sami sobě, jelikož vyvinete více pohybu a tím uděláte radost nejen osobě, která do místnosti vstoupí, ale také svému tělu. A pokud nad tím kroutíte očima v sloup, tak byste měli vstát minimálně tehdy, když vám alespoň do kanceláře vejde host.

2) Choďte vedle ženy vždy blíže k silnici

V době, kdy na světě nebyl ještě tak propracovaný systém kanalizace a odpadních vod, tak se gentlemani v dlouhých kabátech naučili chodit vedle ženy vždy blíže k silnici. A to z jednoho prostého důvodu, aby žena nebyla pocákána, když louží projel koňský povoz nebo auto. Dnes bychom tuto situaci mohli převést spíše na to, aby ji nesrazil nějaký kolem jedoucí ,,nelida" třeba ve 100 km rychlosti ve své luxusní ,,káře", který by se ji tímto způsobem snad snažil zaujmout. 

3) Podržte ženě dveře

Ženy dříve nosily velké objemné sukně, většinou s obručí které si musely při nastupování do kočáru nebo vcházení do dveří přidržovat. A tak muž vždy ženě dveře otevřel a podržel, aby to neměla tak složité. To, co bylo dříve ale platí i dnes, a to nejen ve svatební den. Dnes sice ženy sukně a šaty s obručí tolik nenosí, ale nosí sukně, krátké, rozevláté, a tak je při nejmenším vhodné jí otevřít třeba dveře od auta a svým tělem zároveň zabránit tomu, aby jí kolemjdoucí čumilové pod tu sukni nečuměli.

4) Pomozte ženě ke stolu

Bylo naprosto automatické, že při usazování ke stolu muž ženě vždy pomohl. Žena seděla čelem do místnosti a muž seděl vždy zády, aby ho od jeho priority - ženy nic nerozptylovalo. To v dnešním světě, kdy obědváme nebo večeříme u TV nehrozí, ale co kdybyste se nad tím, pánové, zamysleli? 

5) Posaďte se až po té, co se posadí žena

Dříve bylo na běžném pořádku, že než se muž usadil ke stolu, počkal u svého místa, než se usadí všechny ženy, které s ním stůl sdílely. V současné době to tolik nefunguje, ale přece jen si tohoto gesta můžete všimnout v pořadu Jana Krause, kde Jan vždy čeká, až se usadí jeho host a až poté se posadí on.

6) Pomozte ženě z nebo do kabátu

Dříve ženy nosily několik vrstev oblečení a pod nimi ještě navíc velmi nepohodlný korzet. A tak muž vždy ženě s oblékáním a svlékáním pomáhal z důvodu jejího omezeného pohybu. Korzety už se sice nenosí, ale i tak by se slušelo ženě alespoň z a do kabátu pomoci.

7) Choďte do schodů vždy za ženou

Z důvodu vysokých podpatků a dlouhých šatů, které ženy obvykle nosily, chodili muži vždy po schodech za ženou, aby žena předešla případnému úrazu a padala na muže. Pokud má žena nyní třeba krátkou minisukni, tak se může toto pravidlo ze známých důvodů porušit.

8) Pomáhejte ženě s taškami

Toto pravidlo neplatí pro dámské kabelky. Ale i to se dá v některých případech pochopit. 

9) Držte ženě deštník, když prší

Když prší, tak gentleman drží deštník nad ženou a nevadí mu to, protože není z cukru. 

10) Oblečte ženě své sako, pokud se klepe zimou

Pokud gentleman viděl, že je ženě byť trochu zima, okamžitě a střelhbitě sundal sako a nabídl jí ho. To by mělo být také běžné i v dnešní době. A když zrovna nemáte na sobě sako, pánové, věřte, že nepohrdne ani pánskou mikinou

11) Doprovoďte ženu kamkoliv bude potřebovat

Gentleman vždy ženu doprovodil až ke dveřím nebo k autu, aby se ujistil, že o ni nemusí mít strach. Protože dříve nebyly mobily, aby si mohli napsat smsku. A také z důvodu její bezpečnosti. Dělejte to pořád, pánové, pak se může stát, že vám vaše drahá polovička tu smsku nepošle.

12) Ať vás ani ve snu nenapadne, že byste ženu uhodili

Gentlemana by nikdy, nikdy, za žádných okolností nenapadlo uhodit ženu.

Sečteno a podtrženo, doba se neustále mění, vyvíjí a my s ní. Některé zmíněné věci, které dříve byly součástí životů našich předků, nám už tak běžné a jasné nepřijdou. Je ale občas fajn se zamyslet nad tím, že bychom tenhle náš svět mohli udělat trochu hezčí...

Publikoval: Differenta Team

Líbil se vám článek?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Další informace